20 lat gwarancji szczelności

05.04.2023

Zapraszamy do przeczytania tekstu, który ukazał się we wrześniowym numerze miesięcznika BUILDER przybliżającego korzyści montażu stolarki w profesjonalny sposób. W celu bezpośredniego kontaktu z Certyfikowanym Instalatorem i umówienia terminu szybkiego montażu oraz otrzymania 20 letniej gwarancji szczelności, zapraszamy do wyszukiwarki:

NIEZAWODNA METODA

Czy montaż lub wymianę okien można jeszcze bardziej przyśpieszyć, uprościć i przy tym wyeliminować możliwość popełnienia błędów? A dodatkowo, w obliczu rosnących cen surowców naturalnych, a także trendu dbałości o środowisko, jeszcze bardziej zaoszczędzić energię w budynku? Tak!

Inwestycja w nową stolarkę okienną bądź właściwa renowacja starej pozwala na znaczące ograniczenie kosztów użytkowania budynku. Okna jako przegrody zewnętrzne poza cechami użytkowymi powinny spełniać wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków, a więc posiadać dużą izolacyjność cieplną i szczelność na przepływy powietrza. Wybór właściwych produktów do izolacji i uszczelnienia ma zatem kluczowe znaczenie wobec wyzwań środowiskowych i wymagań prawnych dla energooszczędnego budownictwa.

Trójwarstwowy montaż okien

Należy pamiętać, że na izolację i uszczelnienie okien oddziałują zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, wiatr czy promieniowanie słoneczne, odśrodkowe typu ruchy konstrukcji i codzienna eksploatacja, jak i wewnętrzne, w tym temperatura pomieszczeń i wilgotność powietrza. Efektywne zabezpieczenie przed tymi wszystkimi czynnikami zapewnia energooszczędny, 3-warstwowy montaż okien. Przy tego typu rozwiązaniu uzyskujemy aż trzy warstwy izolacji: pierwszą, która asekuruje połączenie okna z murem przed warunkami atmosferycznymi, drugą odpowiadającą za przenoszenie obciążeń, akustykę i stanowiącą barierę termiczną oraz trzecią (wewnętrzną), oddzielającą klimat wnętrza od świata zewnętrznego.

Szczelność to podstawa

Powyższe założenia spełniają innowacyjne Systemy WINS (Window Insulation Standard) firmy Selena SA, które zostały opracowane we współpracy z inżynierami i instalatorami. To nowy standard izolacji, gwarantujący wieloletnią szczelność, w ramach którego piana montażowa tworząca warstwę izolacji cieplnej i akustycznej jest zabezpieczona dodatkowymi warstwami izolacyjnymi folii płynnych: paroszczelną i paroprzepuszczalną.

Systemy są dwa. Pierwszy, WINS Flex, rekomendowany dla nowego budownictwa, to wysokoelastyczny i szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, system niewymagający specjalnego przygotowania podłoża. Chroni nawet największe okna przed deformacją, doskonale przenosi wszystkie drgania budynku i zachowuje szczelność nawet w warunkach silnych obciążeń. Drugi, WINS Fix, przeznaczony dla zabytkowego budownictwa, uszczelnia okna w ścianach z węgarkiem bez naruszania warstwy zewnętrznej elewacji. Szczelny, odporny na warunki atmosferyczne, który izoluje akustycznie.

Oba systemy są certyfikowane 20-letnią gwarancją na szczelność. Nowatorstwo Systemów WINS polega na regulacji przepływu pary wodnej w złączu, co zapobiega wykropleniu i zagrzybieniu ościeża. Wokół okna nie pojawia się mostek termiczny, a liniowy współczynnik przenikania ciepła wynosi tu maksymalnie 0,15 W/(m2K). System hamuje niekontrolowaną infiltrację powietrza, przez co podnosi się izolacyjność cieplna i akustyczna złącza. Dzięki kompleksowemu zintegrowaniu ze sobą produktów do montażu nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, a prostota użycia, umożliwiająca 4 x szybszą pracę w porównaniu ze standardowymi systemami opartymi na taśmach tekstylnych, zdecydowanie przyśpiesza roboty. WINS to systemy wprost idealne do montażu dużych przeszkleń i stolarki w ciemnych kolorach, podatnej na odkształcenia. Uszczelnienie jest bowiem wysoce elastyczne i odporne na bardzo silne naprężenia oraz ekstremalne warunki pogodowe, w tym wiatry o prędkości do 160 km/h.

Komfort użytkowania

Na nowe okna lub wymianę istniejącej stolarki wydajemy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto właściwie dobrać system montażu, gdyż ewentualne błędy i nieszczelności ciężko potem naprawić, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zastosowanie Systemów WINS pozwala nie tylko ograniczyć koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, ale przede wszystkim przedłuża czas „życia” stolarki okiennej, zapewniając użytkownikom spokój i ciszę.

Kolejne artykuły

04.04.2023
Jak działa System WINS?

Okna i drzwi poza cechami użytkowymi i estetycznymi powinny spełniać podstawowe wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków, a więc posiadać dużą izolacyjność cieplną i szczelność na przepływy powietrza. Dobór, rozmieszczenie i prawidłowy montaż stolarki jest jednym z najbardziej istotnych elementów procesu projektowania i wznoszenia energooszczędnych budynków.

Czytaj więcej
05.04.2023
Program dotacji „Czyste Powietrze”

Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej to już pierwszej zimy oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, które w obecnej sytuacji stanowią znaczący koszt budżetu domowego. Jeżeli połączymy to z ociepleniem ścian zewnętrznych, to efekt może znacząco przekroczyć 50% wydatków.

Czytaj więcej