05.04.2023
Zapraszamy do przeczytania tekstu, który ukazał się we wrześniowym numerze miesięcznika BUILDER przybliżającego korzyści montażu stolarki w profesjonalny sposób. W celu bezpośredniego kontaktu z Certyfikowanym Instalatorem i umówienia terminu szybkiego montażu oraz otrzymania 20 letniej gwarancji szczelności, zapraszamy do wyszukiwarki:
Czy montaż lub wymianę okien można jeszcze bardziej przyśpieszyć, uprościć i przy tym wyeliminować możliwość popełnienia błędów? A dodatkowo, w obliczu rosnących cen surowców naturalnych, a także trendu dbałości o środowisko, jeszcze bardziej zaoszczędzić energię w budynku? Tak!
Inwestycja w nową stolarkę okienną bądź właściwa renowacja starej pozwala na znaczące ograniczenie kosztów użytkowania budynku. Okna jako przegrody zewnętrzne poza cechami użytkowymi powinny spełniać wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków, a więc posiadać dużą izolacyjność cieplną i szczelność na przepływy powietrza. Wybór właściwych produktów do izolacji i uszczelnienia ma zatem kluczowe znaczenie wobec wyzwań środowiskowych i wymagań prawnych dla energooszczędnego budownictwa.
Należy pamiętać, że na izolację i uszczelnienie okien oddziałują zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak deszcz, wiatr czy promieniowanie słoneczne, odśrodkowe typu ruchy konstrukcji i codzienna eksploatacja, jak i wewnętrzne, w tym temperatura pomieszczeń i wilgotność powietrza. Efektywne zabezpieczenie przed tymi wszystkimi czynnikami zapewnia energooszczędny, 3-warstwowy montaż okien. Przy tego typu rozwiązaniu uzyskujemy aż trzy warstwy izolacji: pierwszą, która asekuruje połączenie okna z murem przed warunkami atmosferycznymi, drugą odpowiadającą za przenoszenie obciążeń, akustykę i stanowiącą barierę termiczną oraz trzecią (wewnętrzną), oddzielającą klimat wnętrza od świata zewnętrznego.
Powyższe założenia spełniają innowacyjne Systemy WINS (Window Insulation Standard) firmy Selena SA, które zostały opracowane we współpracy z inżynierami i instalatorami. To nowy standard izolacji, gwarantujący wieloletnią szczelność, w ramach którego piana montażowa tworząca warstwę izolacji cieplnej i akustycznej jest zabezpieczona dodatkowymi warstwami izolacyjnymi folii płynnych: paroszczelną i paroprzepuszczalną.
Systemy są dwa. Pierwszy, WINS Flex, rekomendowany dla nowego budownictwa, to wysokoelastyczny i szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, system niewymagający specjalnego przygotowania podłoża. Chroni nawet największe okna przed deformacją, doskonale przenosi wszystkie drgania budynku i zachowuje szczelność nawet w warunkach silnych obciążeń. Drugi, WINS Fix, przeznaczony dla zabytkowego budownictwa, uszczelnia okna w ścianach z węgarkiem bez naruszania warstwy zewnętrznej elewacji. Szczelny, odporny na warunki atmosferyczne, który izoluje akustycznie.
Oba systemy są certyfikowane 20-letnią gwarancją na szczelność. Nowatorstwo Systemów WINS polega na regulacji przepływu pary wodnej w złączu, co zapobiega wykropleniu i zagrzybieniu ościeża. Wokół okna nie pojawia się mostek termiczny, a liniowy współczynnik przenikania ciepła wynosi tu maksymalnie 0,15 W/(m2K). System hamuje niekontrolowaną infiltrację powietrza, przez co podnosi się izolacyjność cieplna i akustyczna złącza. Dzięki kompleksowemu zintegrowaniu ze sobą produktów do montażu nie są potrzebne żadne specjalistyczne narzędzia, a prostota użycia, umożliwiająca 4 x szybszą pracę w porównaniu ze standardowymi systemami opartymi na taśmach tekstylnych, zdecydowanie przyśpiesza roboty. WINS to systemy wprost idealne do montażu dużych przeszkleń i stolarki w ciemnych kolorach, podatnej na odkształcenia. Uszczelnienie jest bowiem wysoce elastyczne i odporne na bardzo silne naprężenia oraz ekstremalne warunki pogodowe, w tym wiatry o prędkości do 160 km/h.
Na nowe okna lub wymianę istniejącej stolarki wydajemy nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto właściwie dobrać system montażu, gdyż ewentualne błędy i nieszczelności ciężko potem naprawić, a to wiąże się z dodatkowymi kosztami. Zastosowanie Systemów WINS pozwala nie tylko ograniczyć koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, ale przede wszystkim przedłuża czas „życia” stolarki okiennej, zapewniając użytkownikom spokój i ciszę.
Okna i drzwi poza cechami użytkowymi i estetycznymi powinny spełniać podstawowe wymagania w zakresie ochrony cieplnej budynków, a więc posiadać dużą izolacyjność cieplną i szczelność na przepływy powietrza. Dobór, rozmieszczenie i prawidłowy montaż stolarki jest jednym z najbardziej istotnych elementów procesu projektowania i wznoszenia energooszczędnych budynków.
Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej to już pierwszej zimy oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, które w obecnej sytuacji stanowią znaczący koszt budżetu domowego. Jeżeli połączymy to z ociepleniem ścian zewnętrznych, to efekt może znacząco przekroczyć 50% wydatków.